Aké (ne)výhody prináša bývanie v satelitných obciach?
Kým niektorí obyvatelia nedajú dopustiť na život v centre mesta, iní uprednostnia skôr bývanie v pokojných dedinkách, kde sa vyhnú mestskému ruchu. Vzhľadom na prácu či štúdium v meste ale potrebujú nájsť bývanie v neďalekej lokalite, ktorá bude s mestom dopravne dobre prepojená. Takéto požiadavky majú spĺňať práve satelitné obce.
Bývanie v satelitných obciach nie je žiadnou novinkou. Tento štýl života zažíva opakovaný boom vo viacerých európskych krajinách. Dlhoročným trendom sa stal aj v našich končinách, najmä v okolí Bratislavy a Košíc, kde sa viaceré dedinky a malé mestečká postupne zmenili na tzv. satelity. Tieto lokality lákajú mnoho ľudí pracujúcich v meste, ktorí však po ukončení pracovného dňa preferujú život mimo neho.
Čo je typické pre bývanie v satelitných obciach?
Satelitné obce ako miesto pre život nie sú vhodné pre každého. Bývaniu v takýchto lokalitách prídu na chuť iba vybrané skupiny obyvateľstva. Väčšina satelitných lokalít je totiž bežnými dedinkami ponúkajúcimi vidiecke bývanie, akurát s dobrou dostupnosťou mesta. S tým súvisí aj menej služieb a možností na praktizovanie športových a kultúrnych aktivít. Miestni si však môžu užiť viac pokoja a súkromia, ktoré by im v meste chýbalo.
Bývanie v satelitných obciach v minulosti a dnes
Cieľová skupina kupujúcich, pre ktorých bude kúpa nehnuteľnosti v takýchto obciach dobrou voľbou, sa priebežne trochu mení. Kým pôvodne satelity vznikali ako lokality predurčené na pokojné prímestské bývanie, s rastúcim záujmom o takýto štýl života začali vznikať aj malé satelitné mestečká. Tie disponujú väčšou ponukou služieb a lepšou občianskou vybavenosťou. Daňou za to je však vyšší počet obyvateľov, čo ich môže oberať o pokoj a súkromie.
Najobľúbenejšie satelitné obce na Slovensku:
V okolí Bratislavy – Pri hlavnom meste je viacero satelitných obcí. Niektoré si zachovávajú štatút dediny napriek nárastu počtu obyvateľov, z iných sú mestečká, v ktorých v súčasnosti žije vyše 5000 až 7000 ľudí. Príkladom je Bernolákovo či Stupava. Zo satelitných dediniek priťahuje najviac obyvateľov Borinka, Chorvátsky Grob, Miloslavov či Rovinka.
V okolí Košíc – V okolí metropoly východu je dostatok priestoru na vznik nových satelitných obcí. Developeri spustili predaj pozemkov vo viacerých okrajových lokalitách okresu Košice-okolie, ktoré sú od mesta vzdialené do 20 kilometrov. Príkladom je obec Ploské. Zo starších satelitov je najvyšší dopyt po bývaní v Haniske, vo Valalikoch či v Čani.
Najväčšie výhody bývania v satelitnej obci:
Široký výber nehnuteľností – Pri prvom boome bývania v satelitoch, ktorý prebiehal v 90. rokoch, tvorili vyše 90 % ponuky rodinné domy. V súčasnosti je ponuka pestrejšia a okrem domov sú v predaji aj priestranné 2 až 4–izbové byty v menších bytových domoch.
Pomerne nižšia cena bývania – Vysoké cenové rozdiely medzi mestom a okolitými satelitmi badať pri Bratislave aj Košiciach. Za cenu 2-izbového bytu v meste je v satelitnej obci možné postaviť aj 4-izbový dom so záhradou.
Pozemok so záhradou – Práve vlastný pozemok so záhradou je jednou z najväčších výhod, ktoré ponúka bývanie v satelitných obciach. Tento benefit ocenia najmä majitelia, ktorí chcú mať v exteriéri vlastný bazén alebo altánok, prípadne chcú pri dome niečo pestovať.
Nevýhody bývania v satelitných lokalitách:
Slabá občianska vybavenosť – Situácia ohľadom obchodov, služieb a iných prevádzok sa v satelitoch postupne mení k lepšiemu. V porovnaní s mestom však úroveň miestnej občianskej vybavenosti stále zaostáva.
Cestovanie do práce – Napriek výstavbe ciest a zlepšovaniu dopravnej situácie sa niektoré satelity naďalej trápia zápchami. O čas strávený každodenným cestovaním, ktoré vyžaduje aj finančné výdavky, však prichádzajú aj obyvatelia satelitov, ktorí pri presune do práce netrčia v zápchach.
Dopyt po bývaní v satelitoch je vysoký hlavne kvôli nižším cenám nehnuteľností a životu v pokojnejších lokalitách. Opakované vlny boomu kúpy nehnuteľností v týchto obciach však viaceré satelity menia na rušné a frekventované miesta. S tým stúpajú ceny tamojších domov a obce strácajú štatút pokojných vidieckych lokalít, čím sa dlhoročné pozitíva tohto spôsobu bývania postupne menia na mínusy.
Zdroj foto: ceskatelevize.cz, hviezdoslavov.sk