Aké výhody a nevýhody prináša kúpa bytu z papiera?
So zaobstaraním bytu v novostavbe sa nemusí čakať až do ukončenia výstavby bytového domu a následnej kolaudácie. Pri viacerých projektoch je možné byt kúpiť v predstihu. Umožňuje to tzv. kúpa bytu z papiera, ktorá je už nejaký čas neodmysliteľnou súčasťou fungovania realitného trhu.
Práve kúpa bytu z papiera otvára kupujúcim pri výbere nehnuteľnosti nové možnosti. S tým sa spája zopár plusov, ktoré môžu záujemcovi pomôcť s hľadaním bytu schopného splniť jeho predstavy o bývaní. Popri niekoľkých plusoch však treba počítať aj s istými negatívami, kvôli ktorým nie je táto forma zaobstarania bytu vhodná pre každého.
Výhody kúpy bytu z papiera
Nižšia cena bytu – Konkrétna cena bytu z papiera závisí od viacerých faktorov. V porovnaní s hotovými novostavbami je však vo väčšine prípadov nižšia. Rozdiel môže dosahovať aj pár stoviek až pár tisíc eur v závislosti od veľkosti bytu alebo lokality, kde sa bude po dokončení projektu nachádzať. V snahe dostať sa k nižšej cene je potrebné kupovať byt čo najskôr. Čím viac bytov je predaných a čím viac sa schyľuje k ukončeniu projektu, tým viac stúpa cena.
Byt na mieru – Pri dokončenom byte si už kupujúci nemôže prispôsobiť jeho dispozíciu či orientáciu. Byty z papiera to čiastočne umožňujú. Autori projektu totiž môžu navrhnúť rôzne detaily a úpravy v byte presne podľa predstáv budúceho vlastníka. Za takéto vymoženosti si developer síce naúčtuje nejaké poplatky, no finančne je to stále výhodnejšie, ako pristupovať k rozsiahlym rekonštrukciám po nasťahovaní do hotového bytu.
Peniaze až po kolaudácii – Pri bytoch z papiera je plusom aj dostatočný čas na financovanie kúpy. Za takýto byt sa platí až po kolaudácii, ktorá zvykne prebehnúť niekoľko mesiacov po uzavretí zmluvy o kúpe. Hneď na úvod sa platí iba rezervačný poplatok vo výške 10 až 20 % z konečnej ceny, ktorú bude po kolaudácii potrebné uhradiť.
Nevýhody kúpy bytu z papiera
Rezervačný poplatok – Uvedená podmienka zaplatiť vopred rezervačný poplatok môže byť pre niekoho prekážkou. Táto čiastka sa totiž platí naraz a nakoľko banka poskytuje hypotéky až na dokončené nehnuteľnosti, kupujúci si musí pomôcť predraženým bezúčelovým úverom alebo vlastnými zdrojmi, ktoré nemá vždy k dispozícii. Problémy nastávajú najmä pri bytoch v lukratívnych lokalitách, pri ktorých sa rezervačný poplatok pohybuje v tisíckach eur.
Projekt môže meškať – Nie je ničím ojedinelým, ak si kupujúci nepreberie byt z papiera včas. Výstavba bytového domu sa môže z rôznych dôvodov predĺžiť, často až o pár týždňov, v niektorých prípadoch o pár mesiacov. Majiteľom, ktorí potrebujú nové bývanie čo najskôr, či už z dôvodu rozvodu alebo dochádzania do práce, to môže výrazne skomplikovať životnú situáciu.
Projekt nemusí byť dokončený – Z hľadiska rizík, ktoré prináša kúpa bytu z papiera, je prípadné meškanie výstavby tým lepším prípadom. V tom horšom sa môže stať, že bytový dom nakoniec nebude postavený, resp. sa nedokončí jeho začatá výstavba. Aj keď kupujúci má v tejto situácii nárok na vrátenie všetkých rezervačných poplatkov a vzhľadom na znenie dohody s developerom aj na isté kompenzácie, uplatnenie týchto nárokov často sprevádzajú súdne spory alebo iné právne úkony, ktoré ho okrádajú o čas a energiu potrebnú pri hľadaní nového bývania.
Podiel projektov tohto typu, ktorých realizácia sa neukončila, je zatiaľ zanedbateľný. Časté nie je ani väčšie meškanie výstavby bytových domov, v ktorých sa predávajú byty z papiera. Aj to prispieva k vysokému dopytu, ktorý takúto formu kúpy sprevádza už niekoľko rokov. V niektorých lokalitách je vzhľadom na dopyt prevyšujúci miestnu ponuku dokonca jedinou možnosťou, ako sa dostať k novému bytu.
Zdroj foto: www.opendoor.com, www.shutterstock.com