Ceny nehnuteľností na bývanie vzrástli v 1. kvartáli o 1,5 až 2,6 %
Prognózy spojené s vývojom cien na slovenskom realitnom trhu pre rok 2021 sa zatiaľ napĺňajú. Pred pár dňami to ukázali najnovšie štatistiky, ktoré potvrdzujú dlhodobý trend zdražovania rezidenčných nehnuteľností. Ďalší kvartál sprevádzaný rastom cien majú za sebou novostavby aj staršie byty a domy.
O pokračovaní nárastu realizačných cien slovenských bytov a domov informoval Štatistický úrad SR (ŠÚ SR). Ten zverejnil najnovšie výsledky mapujúce vývoj cien nehnuteľností na bývanie v 1. kvartáli 2021. Zverejnené údaje ničím neprekvapili, práve naopak. Takmer do bodky naplnili prognózy viacerých analytikov, ktorí správne predpovedali, že rok 2021 začne pomalším, no stabilným tempom zvyšovania cien.
Novostavby zdražujú rýchlejšie ako staršie nehnuteľnosti
Napriek tomu, že situácia okolo zvyšovania cien bývania je dlhodobo stabilizovaná, úvodné obdobie tohto roka prinieslo isté zmeny. Jednou z nich je opätovný návrat novostavieb na čelo poradia typu nehnuteľností s rýchlejším tempom zdražovania. V posledných mesiacoch totiž rýchlejšie zdražovali staršie byty a domy, čo sa v úvode tohto roka zmenilo. Po dlhšom čase sa tak ceny starších nehnuteľností nezvyšujú rýchlejšie ako ceny novostavieb.
Realizačné ceny novostavieb vzrástli medziročne o 2,6 %
Za uvedenou zmenou trendu je konečný výsledok medziročného nárastu cien novostavieb za 1. kvartál 2021. Ten podľa ŠÚ SR dosiahol takmer o 1 % vyššiu hodnotu ako nehnuteľnosti na bývanie predávané na sekundárnom trhu. Jeho úroveň sa v uvedenom období vyšplhala na 2,6 %, čo je konečný priemerný výsledok vyrátaný z realizačných cien nových nehnuteľností predávaných vo všetkých 8 krajoch.
Staršie byty a domy zaznamenali nárast na úrovni 1,5 %
Rovnakou metodikou ako v prípade nových nehnuteľností sa vypočítaval aj priemerný nárast cien starších bytov a domov. Tie zaznamenávajú dlhodobý rast cien, na čom sa nič nezmenilo ani v prvých 3 mesiacoch aktuálneho roka. Tempo zdražovania však bolo v uvedenom období viditeľne pomalšie ako pri novostavbách. V porovnaní s 1. minuloročným kvartálom dosiahlo úroveň „len“ 1,5 %. Podľa niektorých analytikov to môže byť signálom prípravy na postupné spomaľovanie zdražovania starších bytov a domov.
Zdražovanie nehnuteľností na bývanie sa trochu spomalilo
Možné spomalenie nárastu cien nemusí byť iba prípadom starších nehnuteľností. Výsledky ŠÚ SR hodnotiace medziročný vývoj cien bytov a domov za 1. tohtoročný kvartál zároveň ukazujú, že spomalenie môže čoskoro nastať aj na trhu s novostavbami. Uvedené výsledky medziročného rastu cien sú totiž v obidvoch ukazovateľoch najnižšie za posledných 5 rokov. Ceny bytov a domov v predošlých rokoch rástli bežne o viac ako 3 až 5 %, v najsilnejších kvartáloch bol nárast dokonca dvojciferný.
V štvrťročnom porovnaní bol zaznamenaný mierny pokles
Najnižší medziročný rast cien za posledných 5 rokov sa premietol aj do výsledkov konečného štvrťročného porovnania. V tom sa po dlhšej prestávke objavili mínusové hodnoty, ktoré boli zaznamenané na trhu s novostavbami aj so staršími nehnuteľnosťami. Naposledy sa tak stalo v roku 2018, odkedy sa rast cien bývania každý štvrťrok iba zvyšoval. Po zverejnení čísel za 1. kvartál 2021 to ale neplatí. Ceny bývania totiž klesli priemerne o 1,2 %. Väčšou mierou sa pod to podpísali staršie nehnuteľnosti, ktoré zaznamenali až 1,7 % pokles. Ceny novostavieb klesli štvrťročne len o 0,4 %.
Čísla uvedené v článku vyplývajú z údajov o tzv. realizačných cenách, ktoré sú získavané zo zrealizovaných realitných obchodov sprostredkovaných slovenskými realitnými kanceláriami. Jednotlivé čísla vyplývajú zo správy Štatistického úradu SR, ktorá bola zverejnená 31. mája 2021.
Zdroj foto: www.thetimes.co.uk, www.bezmirno.com