Trend nárastu záujmu o rekreačné nehnuteľnosti na Slovensku končí
Rekordne rastúci dopyt, dvojciferný rast cien, zvýšený záujem o menej známe a menej lukratívne lokality. To všetko je výsledkom priebežného diania na trhu s rekreačnými nehnuteľnosťami v posledných mesiacoch. Aktuálna situácia však nasvedčuje tomu, že jedno z najlepších období v histórii sa pre chaty, chalupy a apartmány blíži ku koncu.
Z rastúceho dopytu po rekreačných nehnuteľnostiach a s tým spojeného nárastu ich cien sa stal niekoľkomesačný trend. Ten vyústil do nepretržitého zdražovania, ktoré trvalo takmer celý rok. Rekreačné nehnuteľnosti v niektorých lokalitách tak zaznamenali niekoľkoročné maximá, či už z hľadiska ceny alebo rýchlosti predaja. Tomuto trendu však bude už čoskoro koniec, aspoň tak to predpovedajú viacerí analytici.
Predaj rekreačných nehnuteľností stúpa dlhodobo
Nárast dopytu po rekreačných nehnuteľnostiach a rýchlejší nárast ich cien nie je záležitosťou niekoľkých posledných mesiacov. Trh s chatami, chalupami a apartmánmi sprevádzal takýto vývoj aj predtým. Darilo sa hlavne novším chatám v horských oblastiach a apartmánom zriadeným v novostavbách, ktoré sú situované v obľúbených rekreačných strediskách. Rast ale nebol taký výrazný a nepretržitý. Jeho tempo sa vo väčšine prípadov držalo na stabilnej priemernej úrovni.
Pandémia tempo rastu predaja ešte viac urýchlila
K zrýchleniu nárastu začalo dochádzať až v priebehu minuloročného leta. Hlavným dôvodom bol stúpajúci dopyt, ktorý automaticky zvyšoval aj ceny týchto nehnuteľností. Ceny dokonca rástli aj v lokalitách, o ktoré bol predtým slabý záujem. Slováci totiž kvôli epidemiologickým opatreniam dovolenkovali skôr doma, pričom mnohí z nich preferovali vlastnú nehnuteľnosť. Mnohí si z nej urobili víkendové sídlo slúžiace na opakované návštevy, iní zas využili nárast cien a nákup rekreačnej nehnuteľnosti poňali ako investíciu s potenciálom zhodnotenia za vyššiu cenu.
Minuloročný rast cien dosahoval od 15 do 20 %
Pretrvávajúci rast sa okamžite odzrkadlil aj v priebežných štatistikách. V tých minuloročných sa objavil až dvojciferný rast, ktorý predtým nebol bežný. Vo väčšine regiónov sa ceny týchto nehnuteľností zvýšili priemerne o 15 až 20 %. Pri jednotlivých nehnuteľnostiach sme sa však stretli aj so zdražovaním o viac ako polovicu pôvodnej ceny. S tým nastúpil aj nový fenomén, ktorého výsledkom bolo precenenie. Hodnota niektorých nehnuteľností totiž v porovnaní s ich aktuálnou trhovou hodnotou dosahovala aj o 70-80 % viac.
Uvoľňovanie opatrení vedie k spomaleniu rastu
Ako každá realitná bublina, aj tá okolo rekreačných nehnuteľností musí raz spľasnúť. V tomto prípade má k tomu prísť po odznení epidémie. Prvé signály konca niekoľkomesačného boomu prišli už s postupným uvoľňovaním opatrení. Analytici začali zaznamenávať spomalenie rastu cien, ktorý sa v mnohých lokalitách stihol dostať pod dvojcifernú úroveň. Na realitnej mape sa nájdu aj oblasti, kde rast spomalil na úroveň 1 až 2 %. Toto spomalenie však bolo dlhodobo očakávané. Realitní experti naň v súvislosti s uvoľňovaním opatrení upozorňovali ešte minulý rok.
Uvoľňovanie opatrení sa nemusí skončiť iba spomalením rastu. Podľa niektorých analytikov to môže viesť až k poklesu cien týchto nehnuteľností. Ten síce nemá byť prudký, no vybrané nehnuteľnosti môžu stratiť zo svojej momentálnej hodnoty pár percent a vrátiť sa na úroveň z obdobia pred vypuknutím pandémie. Týkať sa to nebude všetkých nehnuteľností. Tie, ktoré sú situované v lukratívnych rekreačných lokalitách, si s najväčšou pravdepodobnosťou svoju hodnotu udržia, prípadne opäť trochu zdražia.
Zdroj foto: tripadvisor.com, kunaj.eu